زردی یرقان (پزشکی)

دسته بندی پزشکی
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 14
حجم فایل 15 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

زردی (یرقان) چیست؟

زردی یك بیماری نیست اما نشانه ای است كه در بعضی بیماریهای مختلف ممكن است اتفاق بیافتند. زردی باعث زرد رنگ شدن رنگ پوست و صلبیه چشم می شود كه این زردی به علت میزان بالای بیلی روبین شیمیایی در خون است. بیلی روبین (رنگدانه ای است كه از انحطاط هموگلبین ایجاد می شود و در سرم خون یافت می شود و به دو شكل طبقه بندی نشده ، آزاد یا درهم نپاهیخته و دی گلوكورنور بیلیروبین) بسته به میزان بیلیروبین رنگ پوست و صلبیه تغییر می كند. وقتی میزان بیلیروبین كمی افزایش می یابد آنها زرد می شوند و وقتی میزان بیلی روبین خیلی زیاد بالا رود پوست و صلبیه قهوه ای می شوند.

چه عواملی باعث زردی می شوند؟

بیلی روبین از سلولهای قرمز خون ناشی می شود. وقتی سلول های قرمز خون پیر می شوند از بین می روند. هموگلوبین ماده ای شیمیایی حاوی آهن در سلول های قرمز خون است كه اكسیژنی را كه از سلول های قرمز خون بعد از اینكه آهن آن كنده شد انتقال می دهد . بیلی روبین ماده ای شیمیای است كه بعد از اینكه آهن هموگلوبین كنده شد در خون باقی می ماند.

كبد نقش های زیادی در بدن دارد. یكی از عملكردهای كبد این است كه در روده صفرا تولید كرده و ترشح می كند كه این صفرا به هضم چربی در رورده كمك می كند. یكی دیگر از عملكردهای كبد این است كه مواد شیمیایی سمی یا تولیدات ضایع را از خون دور كرده و بیلی روبین یك تولید ضایع است. كبد بیلی روبین را از خون دور می كند. بعد از اینكه بیلی روبین وارد سلولهای كبد شد این سلول ها بیلی روبین را به دیگر مواد شیمیایی كه عمدتاً اسید گلوكرونیك این ماده شیمیایی است می چسباند و سپس  تركیب بیلی روبین /اسید گلوكرونیك را در صفرا ترشح می كند. تركیبی كه در صفرا ترشح می شود بیلی روبین آمیخته پادی گلوكورنور بیلیوربین نامیده می شود.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *