تحقیق چشم کامل (پزشکی)

دسته بندی پزشکی
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 106
حجم فایل 171 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

چشم :

كره چشم نام خوبی است زیرا چشم انسان به واقع شبیه كره ای است كه قطر آن 5/2 سانتی متر و وزن آن حدود 7گرم است.

لایه ی خارجی كره چشم ، صلبیه است كه از بافت رشته ای سفید رنگ و محكمی تشكیل شده است و این همان بخشی است كه “سفیدی” چشم نامیده می شود. در بخش میانی جلوی چشم ، صلبیه شفاف می گردد و نور می تواند عبور كند. این بخش قرنیه نام دارد.

قرنیه از پوشش ظریف ، حساس و شفافی به نام ملتحمه پوشیده شده است. ملتحمه آبگونه ای تولید می كند و با كمك غدد اشكی بخش جلوی چشم را تمیز و مرطوب نگه می دارد.

در داخل صلبیه لایه نازكی به رنگ قرمز تیره است كه مشیمه نام دارد.این لایه حاوی رگهای خونی است كه لایه های مختلف چشم را تغذیه می كنند. مشمیه همچنین حاوی سلول های رنگدانه ای است كه نور را جذب می كنند و از بازتابیدن آن روی لایه حساس به نور چشم جلوگیری می نمایند.

لایه مشیمیه در جلوی چشم به عنبیه عضلانی مبدّل می شود. در وسط عنبیه حفره ای به نام مردمك وجود دارد كه نور از میان آن به داخل چشم عبور می كند.

درون مشیمیه لایه دیگری به نام شبكیه است. این لایه حاوی سلول هایی است كه نور را دریافت و به پیامهای عصبی الكتریكی تبدیل می كنند. پیامها توسط اعصابی كه از پشت چشم عبور می كنند به عصب بینایی كه مغز می رود منتقل می شوند. در محلی كه كلیه اعصاب از چشم خارج می شوند هیچ سلول شبكیه ای حساس به نوری وجود ندارد ، این ناحیه قادر به تشخیص نور نیست از این رو به آن نقطه كرو می گویند.

كره چشم به دوحفره تقسیم میشود:حفره جلویی پشت قرنیه قراردارد وحاوی مایع زلال وشفافی به نام زلالیهاست.پشت این حفره،عنبیه است   وبعد ازآن عدسی قراردارد.عدسی شفاف است ونور را روی شبكیه متمركزمی كند.حفره پشت عدسی كه حجم كره چشم راتشكیل می دهدحاوی جسم ژلاتینی شفافی به نام زجاجیه است.

عنبیه ومردمك

وقتی راجع به رنگ چشم افراد صحبت می كنیم درواقع به عنبیه كه حفره سیاهی(مردمك)دروسط آن است اشاره می كنیم.عنبیه حاویسلولهایرنگدانه ای است كه باعث میگرددچشم افرادرنگهای گوناگونیداشته باشد.چنین منحصربه فردهستند.رنگ چشم هیچ تاثیری دربهتردیدن ماندارد.وظیفه عنبیه رنگی تنظیم كردن میزان نوری است كه به چشم وارد میشود.

عنبیه این كاررابه وسیله دوگروه عضله انجام می دهد.یك گروه عضله عنبیه رابازمی كند وگروه دیگرسبب بسته شدن آن می شود.هنگامی كه نورتغییرمیكندعضلات داخل عنبیه كشیده یاكوتاه می شوند واندازه مردمك راتغییرمی دهندتامیزان نوری راكه واردچشم می شود كنترل كنند.درنوركم،مردمك ممكن است تاعرض8 میلیمترگشادترشود تانور بیشتری به شبكیه برسد.درنورزیاد،مردمك ممكن است به اندازه نوك سنجاق ریزشود.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *