تحقیق پسته در طب سنتی ایران (پزشکی)

دسته بندی پزشکی
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 7
حجم فایل 8 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

پسته در طب سنتی ایران

به زبان سریانی بستی  به عربی فستق به یونانی بسطاقیا نامیده می شود. نام رایج گیاه piostachio  و نام علمی آن pistacia vera  می باشد.

طول درخت پسته در مناطق حاره تا ارتفاع ده متر هم می رسد ولی در مناطق معتدله ارتفاع آن كمتر است و به صورت درختچه در می آید. در متون طب سنتی ذكر شده كه دو نوع جبلی (وحشی و خودرو) و بستانی دارد. كه نوع دوم از پسته جبلی درشت تر است. افغانستان ، سوریه ، نواحی مدیترانه ، كالیفرنیای آمریكا و ایران (رفسنجان ، دامغان ، خراسان و قزوین) از نواحی پرورش درخت پسته است. میوه درخت پسته در یك سال دارای مغز می باشد و در یك سال مغز ندارد كه به آن بزغنج می گویند.

پسته غیر مقشر یعنی پسته به همراه پوست تا مدت ها سالم می ماند اما نوع مقشر یعنی پسته ای كه پوستش كنده شده باشد اگر چند روز بماند تازگی و طراوتش را تا حدی از دست می دهد و بهترین پسته پسته تازه است كه بتازگی پوستش را كنده باشند و تازه مقشر شده باشد.

مغز پسته دارای طعم مطبوع .و ملایم است و پوشیده از یك قشر خیلی نازك و جدا نشدنی و به رنگ قرمز است كه اصطلاحا جفت نامیده می شود. میوه پسته شفت و تا حدی خشك است .

از تركیبات شیمیایی پسته می توان به آمیدون، ساكارز، انواع ویتامین ها از قبیل ویتامین A.B1.B6.E  اشاره كرد. موادی از قبیل  منیزیم ، پتاسیم ، سلنیم ، روی و مس ، فولات و آهن و اسید آمینه غیر ضروری آرژی نین.

چربیهای موجود در پسته از نوع غیر اشباع (Unsaturated ) و فیتوسترولها نیز می باشند. به علاوه پسته دارای تركیباتی است كه جزء گروه فیتوكمیكا ل ها (Phytochemical ) میباشند كه اینها تركیباتی هستند كه به طور طبیعی توسط گیاهان تولید میشوند تا گیاهان را  در برابر آسیب قارچها ، ویروسها و باكتریها در امان نگه دارند. این گروه از مواد شیمیایی از ابتلا به بیماریهای قلب و عروق پیشگیری نیز می كنند. موادی مثل سیانیدین و پروآنتوسیانیدین بتاسیتوسترول گاما توكوفرول لوتئین و كوئرستین جرء گروه فیتوكمیكال هستند.

قسمت خوراكی میوه . مغز آن یعنی مغز پسته می باشد كه به علت معطر بودن مصرف Culinary  (سر سفره ) دارد و به عنوان چاشنی در غذاها و جزئی از تنقلات و آجیل مصرف می شود و كاربردهای درمانی كثیری نیز برای آن ذكر شده است. در طب سنتی و گیاه درمانی برای پوست پسته مصرف درمانی قائل شده اند.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *